Menu Zamknij

Nowa moda – nagrobki z plastiku

Śmierć bliskiej osoby to ogromny cios i duże przeżycie emocjonalne. Organizacja pogrzebu i związanych z tym formalności nie należą do łatwych i przyjemnych czynności. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze kwestia finansowa. Ceny kamiennych nagrobków niejednokrotnie przewyższają możliwości finansowe rodziny. Na szczęście rozwiązaniem tej sytuacji mogą okazać się plastikowe pomniki. Czym są i czy zrewolucjonizują rynek?

Z czego powstają plastikowe pomniki? 

Pomniki plastikowe są najczęściej wykonywane z tworzywa ABS, które jest niezwykle odporne na warunki atmosferyczne, zarysowania i odkształcenia. Mimo, iż plastik kojarzy się z miękkim materiałem, tworzywo ABS jest bardzo twarde, dzięki specjalnie opracowanej technologii. Dodatkowo jego wygląd może niemal do złudzenia przypominać nagrobki wykonane z kamienia. Pomniki z tworzywa występują w dwóch wersjach: tymczasowa – zamiast standardowej, drewnianej obudowy grobu, oraz tradycyjny pomnik na stałe – alternatywa dla kamiennych nagrobków.

Zalety pomników z tworzywa:

– dużo tańsze niż nagrobki wykonane z kamienia,

– łatwe w utrzymaniu czystości (nie potrzeba do nich specjalistycznych środków czyszczących),

– odporne na zmianę temperatur (nawet od -20 do +80 stopni), dzięki czemu nie pękają i nie odkształcają się,

– możliwość dokupienia dodatkowych, plastikowych akcesoriów (wazonów, skrzyń do przechowywania itp.).

Wady plastikowych nagrobków

Nagrobki z tworzywa prawdopodobnie nigdy nie dorównają w 100% trwałością, eleganckim wyglądem i odpornością na warunku atmosferyczne tym tradycyjnym. Wszystko wskazuje na to, że pomniki z kamienia nadal będą numerem jeden. Jednakże, szacuje się, że ich plastikowe odpowiedniki będą wykorzystywane coraz częściej. Głownie ze względu na ich atrakcyjną cenę.

Koszt plastikowego pomnika

Granitowe czy marmurowe pomniki to koszt rzędu minimum kilku tysięcy złotych, co dla niektórych osób bywa kwotą zaporową. W przypadku nagrobka plastikowego koszt ten nie powinien oscylować w granicach jednego tysiąca złotych. Oczywiście ostateczna cena zależna jest od jakości użytego plastiku, a także trudności wykonania nagrobka (kształtu pomnika). Innym rozwiązaniem są również drewniane obudowy grobów, które cechuje najniższa cena, ale też najniższa trwałość. Drewniana obudowa grobu polega na usypaniu mogiły oraz otoczeniu jej drewnianym płotkiem bądź drewnianymi belkami. Usypaną mogiłę równa się, a następnie wysypuje grys (drobne kamyczki). Całość może zamknąć się w kwocie nawet 500 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *