Odejście bliskiej osoby zawsze jest sytuacją trudną. Obok emocji i przeróżnych, często trudnych uczuć wynikających z żałoby, najbliżsi są obarczeni wypełnieniem ostatniej posługi względem Zmarłego, czyli pochówkiem. Organizacja pogrzebu w Warszawie nie jest łatwa, głównie ze względu na ów ciężar emocjonalny i niezbędne do zorganizowania formalności. Jednakże dzięki rozważnym wyborom i decyzjom, jesteśmy w stanie zorganizować godny, a zarazem piękny pochówek.
Co zrobić po śmierci bliskiej osoby
Nasze działania uzależnione są od tego gdzie nastąpił zgon. W przypadku szpitala, musimy umówić się z lekarzem na odbiór karty zgonu i rzeczy osobistych zmarłego. Jeśli zgon nastąpił w domu, należy wezwać lekarza z miejscowej przychodni lub lekarza z nocnej opieki lekarskiej (NOL), aby stwierdził zgon i wypisał kartę zgonu. Kolejnym krokiem jest uzyskanie aktu zgonu, który wydawany jest na podstawie wspomnianej wcześniej karty wystawionej przez lekarza, a także dowodu osobistego zmarłego i członka rodziny, który załatwia wszelkie formalności. Po pozyskaniu aktu zgonu, musimy podjąć decyzję o sposobie pogrzebania zmarłej osoby. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów w postaci zakładu pogrzebowego. W Warszawie działa kilkadziesiąt domów pogrzebowych, które z reguły są czynne całą dobę.
Usługi pogrzebowe w Warszawie
Równolegle w gronie rodzinnym powinny zapaść decyzje, uwzględniające wolę zmarłego, co do charakteru oraz tego, na jakie usługi pogrzebowe w Warszawie się zdecydować. Należy podjąć kwestię, czy pochówek będzie tradycyjny, czy może organizowany będzie pogrzeb z urną. Trzeba także przemyśleć czy pogrzeb będzie miał charakter religijny, czy też świecki. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia wyboru cmentarza. Dobrym zwyczajem a nawet koniecznością jest, aby w przypadku gdy zmarły był osobą wierzącą, pogrzeb odbył się w obrządku, który wyznawał. W przypadku gdy osoba zmarła była niewierząca, bądź przed śmiercią poprosiła o to aby pogrzeb nie miał charakteru religijnego, należy rozpocząć przygotowania do pogrzebu świeckiego. Należy także zastanowić się nad pozostałymi usługami pogrzebowymi, takimi jak dodatkowa oprawa muzyczna (skrzypce lub trąbka) albo kwiaty (wieńce i wiązanki).
Zakład pogrzebowy Warszawa
Na szczęście w większości przypadków wybrany zakład pogrzebowy w Warszawie kompleksowo pomoże w organizacji pogrzebu. W zasadzie wystarczy jedynie poinformować przedstawiciela firmy pogrzebowej, co do decyzji w powyżej omówionych kwestiach, wówczas sprawy, także urzędowe, zostaną pokierowane na odpowiedni tok działania. Jedną z nielicznych czynności, której nie wykona za nas zakład pogrzebowy w Warszawie to konieczność udania się do parafii zmarłego i ustalenie terminu mszy świętej bądź uzyskanie zaświadczenia na pogrzeb katolicki poza parafią. Po ustaleniu terminu i miejsca pochówku na cmentarzu, w zakładzie pogrzebowym będziemy musieli omówić szczegóły samej uroczystości, jak na przykład wybór trumny, bądź urny, krzyża, wieńców, czy też nekrologów do prasy.
Koszt usług pogrzebowych
Koszt usług pogrzebowych w Warszawie jest bardzo zróżnicowany i w dużej mierze zależy od wybranego cmentarza, a także tego czy mamy tam miejsce i czy jest ono opłacone. Musimy mieć na uwadze, że średni koszt pogrzebu w Warszawie oscyluje w granicach 10 tysięcy złotych. Drobną pomocą finansową w organizacji pochówku jest zasiłek pogrzebowy, który przysługuje każdej ubezpieczonej osobie, to znaczy takiej która jest emerytem, rencistą lub pracuje. Zasiłek pogrzebowy w 2023 roku wynosi 4 tysiące złotych i wypłacany jedynie po pogrzebie i złożeniu wszelkich stosownych dokumentów (łącznie z fakturami za poniesione koszty). Większość warszawskich domów pogrzebowych kredytuje świadczone usługi, prosząc klientów o upoważnienie, które pozwoli w efekcie na przelanie zasiłku z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wprost na konto wybranego warszawskiego zakładu pogrzebowego.