Menu Zamknij

Pogrzeb osoby zarażonej koronawirusem

Każdego dnia w Polsce umierają osoby, u których zdiagnozowano obecność koronawirusa. Ich pochówek musi odbyć według wytycznych opracowanych przez Ministerstwo Zdrowia na początku pandemii. Mają one na celu zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa oraz możliwości zarażenia się nim przez osoby z najbliższego otoczenia zmarłego. Rozporządzenie dokładnie reguluje, w jaki sposób postępować z ciałem oraz jak ma wyglądać pogrzeb osoby zarażonej koronawirusem.

Przygotowanie ciała

Jeśli najbliżsi osoby zmarłej pragną ją skremować, zwłoki muszą zostać umieszczone najpierw w dwóch workach, a następnie w specjalnej kapsule transportowej. Kapsuła ta wykonana jest z materiału, który umożliwi jej dokładne umycie i dezynfekcję. W przypadku tradycyjnego pogrzebu, ciało musi zostać poddane dokładnej dezynfekcji silnym środkiem wirusobójczym. Nie zaleca się mycia ciała. Jeśli to jednak konieczne, proces ten musi nastąpić z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Według wytycznych należy unikać ubierania ciała oraz wystawiania ich na widok publiczny (np. w kaplicy przedpogrzebowej). Zwłoki umieszcza się w specjalnym zabezpieczającym worku, w którym trafią bezpośrednio do trumny. Ona także podlega procesowi dokładnej dezynfekcji. Na jej dnie umieszcza się warstwę substancji płynochłonnej o grubości minimum 5 cm. Przepisy pozwalają na dokonanie pochówku później niż ma to miejsce zwyczajowo. Głównie ze względu na najbliższe osoby zmarłego, które najczęściej muszą odbyć obowiązkową kwarantannę. Późniejszy pogrzeb umożliwia im wzięcie udziału w uroczystości. 

Pogrzeb osoby zarażonej wirusem COVID-19

Pożegnanie bliskiej osoby zawsze jest przykrym momentem, a brak możliwości pożegnania dodatkowo sprawia, że jest to jeszcze trudniejsze. Zakłady pogrzebowe dokładają wszelkich starań, aby mimo niesprzyjającej sytuacji pochówek odbył się według standardowego scenariusza. Wszystkie osoby, które mają bezpośredni kontakt z osobą zmarłą wyposażone są w środki ochrony osobistej w postaci kombinezonów. Dodatkowo odkażeniu podlegają także wszystkie pomieszczenia i przedmioty, z którymi kontakt miała osoba zarażona. Regulacjom podlega także liczba osób, które mogą uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych. Ulegają one zmianie wraz z nowymi obostrzeniami, które są wprowadzane lub łagodzone przez Rząd. Obecnie w kościele może znajdować się maksymalnie 1 osoba na 15 m2 przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5m. Podczas uroczystości na cmentarzu obowiązuje nakaz zachowania odległości wynoszącej 1,5 m oraz konieczność zakrywania nosa i ust. W przypadku pogrzebu nie obowiązują limity uczestników, jeśli zachowane są wcześniej wymienione obostrzenia. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *