Historia trumien jest bogata i niezwykle ciekawa. Od kilkuset la trumna jest powszechnie stosowana podczas obrządków chowania zmarłych i wpisała się w europejską tradycję pogrzebów. Już w średniowieczu królowały proste prostokątne drewniane skrzynie pozbawione dekoracji. Jaka jest historia trumien i jak zmieniały się one w trakcie stuleci?
Trumny dawniej
Pierwszym władcą Polski pochowanym w trumnie był Bolesław Śmiały, a słowo trumna pochodzi z niemieckiego i oznacza nic innego jak skrzynia. Dawniej chowanie w trumnach było przeznaczone jedynie dla możnowładców, ubogich owijano jedynie w całun, dopiero średniowieczna epidemia dżumy rozpowszechniła trumny wśród ubogich.
Trumny w dawnych czasach w zależności od epoki różniły się kształtem i kolorem. W XVII wieku królowały skrzynie o przekroju sześciokąta lub ośmiokąta. Boki trumien najczęściej pięknie zdobiono, a nawet rzeźbiono. Środek trumien, w których chowano możnowładców wykładano drogocennymi materiałami takimi jak jedwab, a trumny posiadały podpory w postaci aniołów, lub lwich łap.
W dawnych czasach uważano, że przez sękate deski dusza człowieka może ulecieć i niepokoić najbliższą rodzinę, dlatego starannie wybierano surowiec do produkcji. Wewnętrzne narożniki trumien pokrywano dziegciem, który ma właściwości bakteriobójcze i minimalizował zapach rozkładającego się ciała. Do trumien wkładano poduszki wypełnione suszonymi ziołami, mające zapobiegać wydostawaniem się na zewnątrz płynów z rozkładającego się ciała.
Trumny dziecięce były malowane na żółto, czerwono i niebiesko. Kolor brązowy i czarny zarezerwowany był dla osób dorosłych i starszych. Na bokach trumny nabijano lub żłobiono znaki IHS, krzyż, a także inicjały zmarłego. Ciekawostką jest, że w XIX wieku powstała trumna ratunkowa w obawie, że zmarły może ożyć w grobie. Wyposażona była w rurkę, przez którą można było oddychać i ewentualnie nawiązać kontakt ze światem zewnętrznym.
Trumny dzisiaj
Dzisiaj zakłady pogrzebowe oferują różnego rodzaju trumny, w wielu rozmiarach, kolorach i cenach. Najczęściej wykorzystywanym materiałem jest drewno, lecz coraz częściej można spotkać trumny z wkładem metalowym, służące do transportu zwłok na większe odległości. Najczęściej rodzina zmarłego wybiera trumny sosnowe, bukowe, olchowe i z orzecha. Nieco droższe są trumny robione są z zagranicznego drewna, jakim jest heban lub palisander.
Zmarli, których ostatnią wolą była kremacja, spalani są w trumnie kremacyjnej, które ulegają całkowitemu spopieleniu. Wykonana jest z materiału łatwopalnego na przykład ze specjalnego papieru, wikliny lub niepolakierowanego drewna (najczęściej sosnowego). Trumny do spopielenia można nabyć w ofercie zakładów pogrzebowych, które świadczą usługi pogrzebowe z kremacją.
W obecnych czasach trumny koloru białego przeznaczone są dla dzieci i młodych osób, które zmarły śmiercią tragiczną. Trumny w ciemnych kolorach zarezerwowane są dla osób starszych i dorosłych. Wyróżnić można także trumny typu amerykańskiego, które mają bogate wyścielenie w środku, trumny typu włoskiego o mocno polerowanym wykończeniu i typu niemieckiego, które charakteryzują się strzelistym wiekiem i szeroką podstawą.