Menu Zamknij

Jak zachować się na pogrzebie?

Pogrzeb to wydarzenie trudne i smutne, a jednocześnie wymagające odpowiedniego zachowania. Jak zachować się podczas ceremonii pogrzebowej? Jak ubrać się na pogrzeb? Co wybrać – wiązankę pogrzebową czy wieniec? W jaki sposób złożyć kondolencje najbliższej rodzinie zmarłego?

Savoir-vivre pogrzebowy

Pierwsza i najważniejsza zasada pogrzebowego savoir-vivre’u mówi, że jeżeli zmarł nam bliski członek rodziny, koniecznie należy wziąć udział we Mszy Świętej, a następnie iść bezpośrednio za trumną, kiedy będzie miał miejsce kondukt pogrzebowy z kościoła na cmentarz. Zakład pogrzebowy, który będzie zajmował się organizacją pochówku zajmie się przeniesieniem trumny z Kościoła na cmentarz. Obecność na cmentarzu jest tak samo obowiązkowa jak obecność na stypie. Jeśli zaś zmarły był naszym znajomym czy członkiem dalszej rodziny – wystarczy sama obecność w Kościele i na cmentarzu. Jeżeli z przyczyn losowych i niezależnych od nas nie jesteśmy w stanie uczestniczyć w ceremonii pogrzebowej, warto postarać się o złożenie kondolencji telefonicznie lub na piśmie – wybór odpowiedniej formy na przekazanie kondolencji i wyrazów współczucia pozostaje w naszej kwestii.

Czy na pogrzeb trzeba ubrać się na czarno?

Bez wątpienia czerń jest kolorem kojarzącym się w naszej kulturze ze śmiercią, jednak nie wszyscy uczestnicy pogrzebu muszą mieć na sobie czarne stroje. Członkowie najbliższej rodziny zmarłego bez wątpienia powinni wybrać ubrania w tym kolorze. Pozostali uczestnicy pogrzebu, jeśli chcą wyrazić szacunek dla zmarłego, również powinni zdecydować się na czarne ubrania lub te utrzymane w stonowanych odcieniach np. w kolorze grafitu czy ciemnego granatu. Wybór stroju na pogrzeb nie powinien być jednak uzależniony jedynie od koloru. Warto wybrać stroje skromne i dyskretne, pozbawione błyszczących dodatków czy dużych dekoltów. Co na pogrzeb powinien założyć mężczyzna? Dobrym rozwiązaniem będzie ciemny garnitur w połączeniu z białą koszulą oraz czarnym krawatem.

Jakie kwiaty wybrać? W jaki sposób złożyć kondolencje?

Jeśli chodzi o wybór kwiatów na pogrzeb – najważniejsza z obowiązujących zasad jest taka, że im bliższy był nam zmarły, tym większa i bardziej okazała powinna być wiązanka pogrzebowa lub wieniec pogrzebowy. Jeżeli zmarły to naszym kolega z pracy czy dalszym znajomy, można zdecydować się na bukiet pojedynczych kwiatów (np. z lilii czy goździków). Należy jednak pamiętać, że kwiatów nie wręcza się rodzinie zmarłego, lecz składa się je przy trumnie, zarówno w Kościele, jak i na cmentarzu. Profesjonalny zakład pogrzebowy z pewnością wskaże kwiaciarnie, które zajmują się wykonywaniem okazałych wieńców pogrzebowych czy mniejszych wiązanek.

Składanie kondolencji powinno odbywać się w ustalonym porządku – najpierw rodzina, następnie przyjaciele i znajomi, współpracownicy i na końcu wszystkie inne osoby, które czują potrzebę wyrażenia współczucia po stracie najbliższym członkom rodziny zmarłego. Składanie kondolencji powinno odbyć się w atmosferze powagi. Nie warto silić się na sztuczny płacz. Jakie powinny być kondolencje? Dobrze, jeżeli będą one krótkie i ciepłe, lecz przede wszystkim powinny płynąć z głębi serca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *