Menu Zamknij

Konieczność organizacji pogrzebu a brak pieniędzy

Pogrzeb bliskiej osoby to często niespodziewane wydarzenie, na które członkowie rodziny nie są przygotowani. Nierzadko zdarza się również, że najbliższe otoczenie nie ma wystarczającej ilości pieniędzy, aby pożegnać zmarłą osobę. Konieczność organizacji pogrzebu a brak pieniędzy niejednokrotnie zmusza bliskich zmarłego do szukania możliwych rozwiązań, co więc zrobić w takiej sytuacji?

Zasiłek pogrzebowy

Osoby, które chciałby zorganizować godny pochówek, ale nie mają wystarczających pieniędzy mogą skorzystać z pomocy od Państwa, tak zwanego zasiłku pogrzebowego. Jest to zryczałtowane świadczenie, które wynosi 4 tysiące złotych. Prawo do odbioru takiej pomocy mają przede wszystkim najbliżsi członkowie rodziny zmarłego. Czasami jednak świadczenie takie, na podstawie pisemnego upoważnienia od rodziny, może zostać wypłacone zakładowi, który świadczy usługi pogrzebowe. Pieniądze, które dostanie rodzina na zorganizowanie pogrzebu mogą pokryć wiele wydatków – takich jak zakup trumny, koszt przechowania ciała oraz jego umycie i wykonanie podstawowych zabiegów kosmetyki pośmiertnej. Sumę tę rodzina może wykorzystać również na zakup wieńców lub klepsydr, a nawet na pokrycie kosztów związanych z uroczystością kościelną. Warto również pamiętać, że aby dostać zasiłek pogrzebowy niezbędne będzie okazanie faktury, który wydaje zakład pogrzebowy.

Opcja alternatywna – kredyt

Coraz częściej zdarza się jednak, że za pomocą zasiłku pogrzebowego rodzina nie jest w stanie pokryć wszystkich kosztów pogrzebu. Wymieniona wcześniej suma 4 tysięcy złoty może nie być wystarczająca w dużych miastach, gdzie wszelkie koszty związane z usługami pogrzebowymi są znacznie wyższe od przyznawanej kwoty. Dlatego coraz popularniejsze stają się kredyty na pogrzeb. W zależności od tego, na jaką trumnę zdecydują się bliscy oraz jak będzie wyglądać ceremonia religijna, można pożyczyć od kilkuset złotych, aż do kilku tysięcy. Pożyczkę taką możemy dostać od banku, ale nierzadko sam zakład pogrzebowy podejmuje współpracę z instytucją finansową, aby zdjąć z rodziny ciężar związany z załatwianiem skomplikowanych formalności. Pogrążona w smutku rodzina zmarłego nie musi wtedy sama wnioskować o pożyczkę. Dom pogrzebowy współpracujący z bankiem ułatwi zawarcie umowy kredytowej. Raty wtedy można rozłożyć na kilka lat, a pożyczkę dostajemy od ręki. W koszt pogrzebu będziemy wstanie wliczyć nawet stypę, czyli uroczyste spotkanie rodzinne. 

Pożyczka przez internet

Osoby, które nie chcą zaciągać kredytu mogą zdecydować się też na wzięcie szybkiej pożyczki przez internet. Jeżeli rodzinie brakuje jedynie drobnej kwoty – do 1600 złotych, szybka pożyczka może okazać się dobrym rozwiązaniem. Nierzadko pierwszy miesiąc może być całkowicie darmowy, a pieniądze dostaniemy nawet w 15 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *