Grabarz to specyficzny zawód – wszyscy wiedzą, czym się zajmuje, ale nie należy on do zawodów cieszących się prestiżem społecznym i wciąż uchodzi za fach mało popularny. Z jednej strony wynika to z tego, że praca, którą wykonuje grabarz, jest obciążająca psychicznie, niezbyt przyjemna, z drugiej natomiast – słabo wynagradzana. Charakterystyka zawodu grabarza jest dosyć specyficzna, wymagana jest dobra kondycja fizyczna i odporność psychiki na kontakt z trudnymi czynnościami.
Zawód grabarza
Tradycyjnie, w przeszłości zawód grabarza był dziedziczony z ojca na syna. Współcześnie okoliczności zostania grabarzem nieco się zmieniły. Nie jest to zawód poszukiwany, wręcz przeciwnie – dziś mało kto chce z własnej woli zostać grabarze. Jeżeli już ktoś podejmuje tego rodzaju pracę, najczęściej podyktowane jest to problemami ze znalezieniem innej pracy. Niektórzy zostają grabarzami na pewien czas, a są i tacy, którzy wykonują tę pracę dłużej, niekiedy całe życie.
Kwestie finansowe
W opinii grabarzy i pracowników domu pogrzebowego, wykonywanie tego zawodu nie jest radosne i nie przynosi dużej satysfakcji. Trudno mówić o zrobieniu kariery w fachu grabarza czy awansie. Co najwyżej, jeżeli pojawią się w pracy grabarza zlecenia specjalne albo większa ich ilość, może nieco więcej zarobić. Istnieje co prawda możliwość szefowania grupie grabarzy np. w dobrej firmie świadczącej usługi pogrzebowe czy w świetnie prosperującym zakładzie pogrzebowym w dużym mieście. Wówczas można liczyć na większe zarobki. Nie zmienia to jednak faktu, że w tym trudnym zawodzie nie ma większych szans na znaczący awans.
Czym zajmuje się grabarz?
Grabarz odpowiedzialny jest za chowanie do grobu ciał albo prochów zmarłych. Jego czynności wpisane są w całość ceremonii pogrzebowej. Poza tym, pracuje również przed momentem pochowaniem zmarłego – musi wcześniej przygotować grób – albo zastany, który już istnieje (otwarcie płyty, rozkopanie i pogłębienie grobu, przestawienie nowej katakumby) albo wykopać nowy. Zajmuje się też wszelkimi pracami porządkowymi, które związane są z pochówkiem. Po ceremonii pogrzebowej grób musi być uporządkowany, estetyczny i o to grabarz zatrudniony w dobrym zakładzie pogrzebowym powinien zadbać. W przeszłości grabarz częściej niż obecnie zajmował się również usypaniem mogiły (nagrobka ziemnego). Dziś w dobie nagrobków kamiennych zdarza się to sporadycznie. Grabarz zajmuje się również transportem ciała lub prochów zmarłych, organizacją i przeprowadzeniem konduktu pogrzebowego oraz przygotowaniem ciała do pochówku (mycie zmarłego, ubranie, włożenie do trumny, wszelka kosmetyka związana z odpowiednim wizerunkiem zmarłego). Obecnie najczęściej grabarze znajdują zatrudnienie w zakładzie pogrzebowym, ale zdarza się również, że pracują na parafii, gdzie pełnią też funkcję opiekuna cmentarza parafialnego.
Jeśli zainteresował Cię ten temat, warto również zajrzeć do artykułu o strukturze zatrudnienia w zakładzie pogrzebowym