Menu Zamknij

Pogrzeb katolicki vs pogrzeb świecki

Przebieg pogrzebu świeckiego nie jest ustalony z góry, ponieważ jest on indywidualnie dopracowywany pod ostatnią wolę osoby zmarłej lub jej rodziny. Świecki pogrzeb nie jest prowadzony przez księdza, tak jak to jest podczas pogrzebu katolickiego, tylko tak zwanego mistrza ceremonii. To on wcześniej ustala z rodziną zmarłego przebieg pogrzebu, gromadzi wszelkie wspomnienia i wiadomości o osobie zmarłej po to, aby móc się odpowiednio przygotować i zaangażować w całą ceremonię ostatniego pożegnania.

Mistrz ceremonii świeckiej

Osoba prowadzącą pogrzeb świecki nazywana jest mistrzem ceremonii, to właśnie ona zajmuje się całą oprawą uroczystości  pogrzebowej, w tym również oprawą muzyczną. Kolejnym z zadań mistrza ceremonii jest wygłoszenie przemowy o zmarłym. Wspomina o tym, co najbardziej kochał robić nasz członek rodziny, jak pamiętają go przyjaciele i znajomi oraz czego w życiu dokonał. Świecki pogrzeb jest okazją do zadumy i snucia refleksji. Mistrz ceremonii pogrzebowej ma za zadanie podziękować rodzinie i znajomym zmarłej osoby za przybycie na uroczystość. Na świeckich pogrzebach najczęściej wykorzystuje się muzykę poważną, ale można także wykorzystać ulubiony utwór osoby zmarłej. Panuje ogólne przeświadczenie, ze świeckie pogrzeby są wyzbyte uczuć i zimne. Nie wszyscy jednak tak uważają. Niektórzy twierdzą, że jest wręcz odwrotnie, a swoje zdanie opierają na założeniu, iż  personalizacja ceremonii pogrzebowej wpływa pozytywnie na przybyłych członkach rodziny pogrążonych w żałobie.

Różnice między świeckim a katolickim pogrzebem

Różnica pomiędzy katolickim pogrzebem a pogrzebem świeckim jest zauważalna. Podczas uroczystości pogrzebowych świeckich nie ma pieśni religijnych, modlitw oraz innych obrzędów związanych z wiarą katolicką. Nie wykorzystuje się też raczej żadnych symboli religijnych. Jedną z największych różnic między pogrzebem świeckim a katolickim jest treść przemowy, która w kościele dotyczy głównie kwestii religijnych związanych ze zbawieniem i losem duszy człowieka po śmierci. Mowa świecka jest znacznie bardziej otwarta na różne tematy. Może ona charakteryzować osobę zmarłą lub na przykład ukazywać wspomnienia bliskich z nią związane. Innym ukierunkowaniem mowy pogrzebowej może być takie dobranie słów, aby ukoić ból po stracie bliskiej osoby.

Wspólne elementy obu uroczystości

Niektóre elementy pogrzebu świeckiego i katolickiego są wspólne dla obu tych uroczystości. Mowa tutaj głównie o odprowadzeniu trumny lub urny na cmentarz, a także złożenie jej w grobie. Zarówno wieńce, jak i mniejsze wiązanki oraz inne kompozycje kwiatowe okalają mogiłę zmarłego. Ponadto, oba typy pogrzebu łączy konieczność skorzystania z usług firmy pogrzebowej. Dom pogrzebowy jest takim miejscem, z którego korzystają zarówno katolicy jak i osoby świeckie. Zakład pogrzebowy oferuje swoim klientom usługi na najwyższym poziomie, nie bacząc na wyznanie osoby zmarłej czy jej najbliższej rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *