Menu Zamknij

Czy krionika to sposób na nieśmiertelność?

Ludzie borykający się z nieuleczalnymi chorobami, ciągle żyją nadzieją, że za jakiś czas lekarstwo zostanie wynalezione, a to pomoże uniknąć im śmierci. Jednak proces ten może trwać latami, a czas nieubłaganie się kończy. Krionika, czyli metoda zamrażania ludzkiego ciała – dzięki niej możliwe jest przeczekanie aż do momentu wynalezienia leku na nieuleczalną dziś chorobę. Czy znajdziemy ją w ofercie domu pogrzebowego? Na czym ona tak dokładnie polega i czy możliwy jest po niej powrót do normalnego życia?

Czym jest krionika?

W przypadku Polski, metoda ta dopiero puka do naszych drzwi. Jednak w krajach Azjatyckich krionika, jest jedną z usług pogrzebowych, często określana mianem wegetacji, przed powtórnym powrotem do życia. Technologia zwana krioniką polega na głębokim schładzaniu ciała, aż do stanu jego zamrożenia. Umożliwia to przechowywanie ich przez dowolny czas, bez stanu śmierci komórek i narządów. Temperatura w komorze zamrażającej dochodzi do -200 stopni Celsjusza. Głównym zamysłem krioniki, jest przechowywanie ciała. przy zachowaniu procesów życiowych, do momentu kiedy postęp medycyny umożliwi zwalczanie chorób, w przypadku których dziś pozostaje bezradna.

Przebieg procesu zamrażania?

Proces powinien zacząć się tuż po śmierci. Przy pomocy ciekłego azotu, ciało zostaje schłodzone, a organizm wprowadza się w stan nazywany kriostazą. Dzięki temu wszystkie procesy życiowe zostają zatrzymane, tak samo jak procesy chemiczne zachodzące w komórkach. Ciało jest formalnie martwe, bez żadnych funkcji życiowych. Mimo wszystko zamrożone komórki nadal są żywe, a także mogą być przechowywane w takich warunkach przez długi czas. 

Czy z tego stanu można się wybudzić?

Kwestia wybudzenia, jest od dawna kwestią dyskusyjną. Sporne okazuje się wybudzenie ze stanu kriostazy, przy jednoczesnym przywróceniu wszystkich funkcji życiowych. Obecnie, nie jest możliwe, jednak wciąż trwają nieustanne badania nad tym procesem. Zamrażanie tkanek jest przedmiotem wielu dyskusji. Największą zagadkę stanowią procesy biochemiczne, które zachodzą w organizmie podczas zamrażania. Może dojść do uszkodzeń mechanicznych, a także niedokrwienia, przy czym odwrócenie ich wydaje się niemożliwe.

Kto zajmuje się przeprowadzeniem krioniki?

Szukając usług krioniki, omijajmy zakłady pogrzebowe. W Europie żaden z nich się tym nie zajmuje, przyczyna jest prosta- ogromne koszty, a także wymogi sprzętowe. Do niedawna możliwość długotrwałego zamrożenia ciała oferowały tylko cztery placówki, znajdujące się w Stanach Zjednoczonych, a jedna z nich obecna jest na terenie Rosji, kolejnych możemy szukać po stronie azjatyckiej. Tam najbardziej luksusowe domy pogrzebowe, wprowadziły je do swoich usług. Jednak cena krioniki może okazać się zawrotna, jak dotychczas może pozwolić sobie na nią jedynie bardzo zamożna część społeczeństwa. Cena tej usługi zaczyna się od 200 tysięcy dolarów. Jedni uważają krionikę za kaprys, inni za najlepszy dotychczasowy wynalazek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *