Menu Zamknij

Pogrzeb w obrządku żydowskim

Kultura żydowska zupełnie różni się od znanej nam codzienności. Mimo iż chrześcijaństwo wypływa z judaizmu współcześnie więcej nas dzieli niż łączy. Pogrzeb w obrządku żydowski przyjmuje inną formę niż ta znana nam ze chrześcijańskich ceremonii pogrzebowych. Żydzi uważają, że osoba zmarła jest nieczysta, dlatego od chwili śmierci zajmują się nią wyłącznie specjalne osoby określone jako Chewra Kadisza. W tradycyjnej kulturze żydowskiej pełnią oni rolę podmiotów świadczących usługi pogrzebowe.

Co dzieje się po śmierci?

Po śmierci bliskiej osoby rodzina powinna położyć ciało na podłodze, nogami w stronę wyjścia, okryć prześcieradłem, zapalić świece i wyjść z domu wzywając Chewra Kadisza. Pogrzeb powinien odbyć się w ciągu doby. Członkowie Chewra Kadisza będą dokonywać rytuału, w ramach którego następuje oczyszczenie ciała zmarłego. Polega to na obmyciu każdej części ciała osoby zmarłej. Cały proces odbywa się w pozycji pionowej, po czym następuje ubranie ciała w tahrichim – zmarły nie jest ubrany w codzienny strój, ale w szatę z białego płótna. Kobiety i mężczyźni w takie same szaty, jedynie u mężczyzn dodatkowo pojawia się siódma cześć określona jako tałes, który służył do modlitwy, ubrania nie mają żadnych ozdób.

Pogrzeb w kulturze żydowskiej

Pogrzeb jest krótki, polega na przejściu konduktu żałobnego. Jeśli Żyd widzi kondukt żałobny ma obowiązek choć na chwilę do niego dołączyć. W trakcie konduktu śpiewa się psalmy, a po pochówku syn zmarłej osoby odmawia modlitwę, w której wyraża ból i smutek po stracie i oddaje się woli Boga. Żydzi chowani są wyłącznie w grobach ziemnych, nie mogą być pochowani w grobach murowanych. Historycznie byli grzebani bez trumny, owinięci w płótna, lecz współcześnie ze względów sanitarnych, umieszczani są w trumnie, jednak pochówek nadal musi mieć miejsce w grobie ziemnym. W jednym grobie może leżeć jedna osoba i między zmarłymi musi być odstęp 6 dłoni. W ciągu pierwszego roku nie przygotowuje się nagrobka, następnie stawia się macewę – charakterystyczny nagrobek w formie pionowej tablicy.

Żałoba

Żałoba składa się z trzech etapów. Pierwszy to 7 dni i w tym okresie nie chodzi się do pracy, nie myje się, nie goli, a także nie można słuchać muzyki czy studiować Tory. Po tym etapie jest kolejny, który trwa 30 dni i można już chodzić do pracy, ale nie można nadal ścinać włosów oraz jeść mięsa. Po tym czasie mija okres żałoby po dzieciach, mężu, rodzeństwie. Trzeci etap dotyczy wyłącznie żałoby po rodzicach i trwa przez rok. Przez okres pierwszych 2-3 miesięcy syn każdego dnia zobowiązany jest do odmawiania specjalnej modlitwy po zmarłych rodzicach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *