Menu Zamknij

Statystyki umieralności w Polsce

Jednym z najważniejszych celów przeważającej części państw na świecie jest wspieranie demografii w takim stopniu, by liczba ludności zwiększała się. By wskaźnik demograficzny był pozytywny, w ciągu roku liczba urodzeń mieszkańców kraju musi być większa niż liczba zgonów. W Polsce, Główny Urząd Statystyczny wykorzystując modele statystyczne opracowane przez WHO, każdego roku udostępnia te dane publicznie do wglądu. Statystyki umieralności w Polsce dają nam dużo powodów do zastanowienia się nad trybem życia, jaki prowadzimy oraz jaki powinniśmy prowadzić. 

Statystyki umieralności za 2018 rok w stosunku do poprzednich lat

Powołując się na oficjalne dane Głównego Urzędu Statystycznego wywnioskować można, iż branża pogrzebowa w 2018 roku przeżywać musiała istny rozkwit. Aż 414 tysięcy Polaków zmarło, co jest wynikiem rekordowym od czasów II wojny światowej. Liczba zmarłych w Polsce wzrasta z roku na rok, co jest niechlubnym dla nas trendem. W 2017 zarejestrowano 403,5 tysiąca zgonów, a w 2016 roku licznik nie przekroczył liczby 400 tysięcy zgonów. Jak widać, z roku na rok ilość zgonów wzrasta, co nie idzie w parze z liczbą urodzin Polaków. Widząc tego typu statystyki warto spojrzeć na problem głębiej i uświadomić sobie, co wpływa na tak katastrofalne dla polskiej demografii statystyki. 

Co wpływa na umieralność Polaków

W Polsce za główną przyczynę takiego stanu rzeczy wymienia się starzenie sie społeczeństwa. Od wielu lat, notorycznie średnia wieku polaków zwiększa się. Wpływa na to mniejsza ilość urodzin niż zgonów. Za główne powody śmierci oprócz powodów naturalnych wylicza się złą dietę, palenie tytoniu i zbyt wysokie ciśnienie krwi. Często przyzwyczajenia jeszcze z dawnych lat sprawiają, iż pomimo zaleceń lekarzy nie zmieniamy swojego trybu życia i pogarszamy stan naszego zdrowia. Zgodnie z przewidywaniami GUSu, zakłady pogrzebowe miały przyjąć taką liczbę zmarłych Polaków dopiero w 2032 roku. Fakt, iż już teraz osiągnęliśmy taki wynik sprawia, iż wszyscy muszą na chwilę przystanąć i zastanowić się, czy tryb życia który obecnie prowadzą sprawia, iż statystyki będą jeszcze bardziej zatrważające w przyszłości. 

Co powinni zrobić Polacy by poprawić statystyki umieralności 

Najważniejsze, co każdy Polak powinien zrobić, by w najbliższym okresie powstrzymać bardzo wysokie statystyki umieralności, to zdecydowana zmiana trybu życia. Rzucenie nałogów takich jak tytoń i alkohol znacznie poprawi stan zdrowia obywateli naszego kraju. Dodatkowo regularne wizyty u lekarzy specjalistów pomogą zdiagnozować wiele chorób we wczesnym stadium, kiedy jest jeszcze możliwe podjęcie skutecznego leczenia. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *