Menu Zamknij

Pogrzebowy savoir-vivre

Ceremonia pogrzebowa to wydarzenie trudne i smutne, szczególnie dla najbliższych zmarłego. Zasady etykiety pogrzebowej są dość precyzyjnie określone i bez wątpienia powinniśmy ich przestrzegać, aby nie przysporzyć rodzinie zmarłego dodatkowych cierpień.

Msza Święta – zasady pogrzebowego savoir-vivre’u

Udając się na ceremonię pogrzebową warto pamiętać o paru szczegółach. Jak zachować się na pogrzebie? Na pogrzebie powinniśmy pojawić się punktualnie. Niewskazane jest również opuszczanie Kościoła przed końcem ceremonii pogrzebowej. Przebywanie na zewnątrz kaplicy podczas uroczystości jest zachowaniem niestosownym, szczególnie, jeśli w środku znajdują się wolne miejsca. Zakład pogrzebowy, wybrany przez rodzinę, zawsze pomoże w przypadku jakichkolwiek problemów pojawiających się trakcie ceremonii w kościele. Pracownicy domu pogrzebowego, po zakończeniu Mszy Świętej, przenoszą trumnę na cmentarz. W jaki sposób tworzy się kondukt pogrzebowy? Zwykle formuje się on dokładnie w taki sposób, że na jego czele idzie tzw. „krzyżowy”, a następnie ksiądz i dopiero wtedy trumna. Za trumną znajduje się najbliższa rodzina, w następnej kolejności krewni, przyjaciele, znajomi, koledzy z pracy i takie osoby, które nie znały zmarłego osobiście, ale przyszły na pogrzeb, gdyż znają kogoś z rodziny zmarłego.

Strój obowiązujący na pogrzebie

Musimy pamiętać również o odpowiednim stroju na pogrzeb. Czarny strój powinni założyć członkowie najbliższej rodziny zmarłego, co da wyraz ich rozpaczy po stracie, a jednocześnie wyrazi szacunek i odda cześć zmarłemu. Pozostali uczestnicy ceremonii pogrzebowej nie mają obowiązku zakładania ubrań w kolorze czarnym, ale ważne jest to, aby ich strój był elegancki, stonowany i utrzymany w ciemnej kolorystyce. Buty powinny mieć zakryte palce – nawet w lato. Mężczyźni mogą założyć na pogrzeb garnitur z białą koszulą i czarnym krawatem, a kobiety mogą wybrać spodnie lub spódnicę za kolano w połączeniu z elegancką bluzką, np. w kolorze szarym czy granatowym.

Kto składa kondolencje? Co powiedzieć podczas składania kondolencji?

Kiedy uroczystość pogrzebowa w Kościele dobiegnie końca, zakład pogrzebowy poprowadzi kondukt żałobny, a zmarły zostanie pochowany na cmentarzu, przychodzi moment na złożenie kondolencji najbliższej rodzinie zmarłego. Wyrazy żalu i współczucia z powodu śmierci składa się w ustalonej kolejności – najpierw krewni, przyjaciele i w dalszej kolejności wszystkie inne osoby, które czują taką potrzebę. Zdarza się, że bliscy zmarłego proszą o to, aby nie składać im kondolencji. W takim przypadku należy bezwzględnie zastosować się do tej prośby, aby nie przysporzyć im jeszcze więcej bólu i cierpienia. Jeżeli zaś nie możemy uczestniczyć w pogrzebie z przyczyn losowych, warto zadzwonić do członków rodziny zmarłego i wyrazić współczucie, można też powiedzieć kilka ciepłych słów o zmarłym i wyrazić swój ból po stracie. Nie warto pytać się o okoliczności śmierci, to jeszcze nie jest odpowiedni czas, a niestosowne pytania jedynie rozdrapują niezasklepione wciąż rany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *