Menu Zamknij

Odpowiedni strój na pogrzeb

Odpowiedni strój to coś, o co musimy zadbać, kiedy wybieramy się na pogrzeb członka rodziny czy znajomego. Jak ubrać się na pogrzeb, aby prezentować się stosownie do okoliczności? Czy na pogrzeb trzeba ubrać się na czarno?

Odzież stosowna do okoliczności

Ubrania w czarnym kolorze na pogrzeb są wybierane najczęściej, a sama czerń podkreśla podniosły i smutny nastrój momentu, kiedy następuje ostatnie pożegnanie ze zmarłym. Ten pogrzebowy dress code przestrzegany jest szczególnie restrykcyjnie przez członków najbliższej rodziny zmarłego, gdyż wybór czarnego ubrania na ceremonię pogrzebową akcentuje ogromny ból po stracie ukochanej osoby, a jednocześnie wyraża szacunek. Czy wszyscy uczestnicy pogrzebu muszą mieć na sobie czarne ubrania? Członkowie dalszej rodziny zmarłego, koledzy z pracy czy znajomi, mogą pozwolić sobie na drobne odstępstwa od reguły ubioru na czarno, szczególnie, jeśli w swojej szafie nie posiadają ubrań w tym kolorze. Warto wybrać ubrania w ciemnych i stonowanych odcieniach np. w odcieniu ciemnego granatu czy ciemnego brązu. Szare ubrania na pogrzeb również są dopuszczalne, chociaż w tym przypadku obowiązuje zasada, że im ciemniejsze one będą, tym lepiej. Bez wątpienia ubiór na pogrzeb powinien pasować do powagi takiego wydarzenia, jakim jest ceremonia pogrzebowa zorganizowana przez zakład pogrzebowy. Jasne i jaskrawe kolory to coś, czego powinniśmy unikać, gdyż stanowią one poważne naruszenie zasady pogrzebowego savoir-vivre’u.

Co założyć na pogrzeb członka dalszej rodziny?

Uroczystość pogrzebowa musi być traktowana z należytą powagą, a ubiór powinien wyrażać szacunek dla zmarłego. Ubrania na pogrzeb powinny być klasyczne i eleganckie, dres i bluza czy luźne, kolorowe, codzienne ubrania to coś, czego musimy unikać. Najważniejsze jest to, aby ubrania, które zakładamy na pogrzeb były wyprasowane, czyste i schludne. Mężczyźni mogą postawić na garnitur lub marynarkę połączoną z eleganckimi spodniami. Ubiór kobiet na pogrzebie powinien być skromny i wyważony, co oznacza, że trzeba unikać krótkich spódniczek czy butów na wysokim obcasie, gdyż taki strój może okazać się niewłaściwym w kontekście powagi uroczystości pogrzebowej. Dobrym przykładem może być odzież noszona przez pracowników domu pogrzebowego – najczęściej ubierają oni czarne, eleganckie garnitury, które są uniwersalne i zawsze będą pasować do tego typu uroczystości.

Wybór stosownej kreacji pogrzebowej

Uroczystość pogrzebowa odbywa się we wszystkich porach roku, istotne więc wydaje się to, aby wybór stroju na pogrzeb był dostosowany do pogody i temperatury panującej na zewnątrz. Kiedy panują mrozy wskazany będzie ciepły płaszcz, w którym nie zmarzniemy na cmentarzu czy w słabo ogrzewanym Kościele. Latem sytuacja jest odwrotna i wybór ciepłych ubrań na ceremonię pogrzebową może spowodować nieprzyjemne pocenie się, które nie tylko źle się prezentuje na ubraniach, ale również powoduje wewnętrzny dyskomfort. Wybór odpowiedniego ubrania na pogrzeb to istotna sprawa, dlatego też powinniśmy poświęcić temu odrobinę uwagi. Na pogrzebie ważny jest nie tylko elegancki i stonowany wygląd, ale również strój dostosowany do warunków pogodowych i pory roku. W razie jakichkolwiek wątpliwości w tym zakresie – zakład pogrzebowy z pewnością wspomoże radą i rozwieje wszelkie wątpliwości odnośnie tego, co można założyć na pogrzeb, a czego nie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *